אני ופושקין עושים חיים משוגעים
או
אין , אין על הרוסים !

 

הזמינו אותי לסנט פטסבורג . אז באתי . מה רע ?
זה היה בחסות הנספחות שלנו במוסקבה . בדיוק עבדו אז על חיזוק הקשר התרבותי, שזה מה שאני הייתי אמור לעשות שם. נכון, זה קצת מקושקש , אבל זה גם מאד נעים .
התירוץ היה הקרנה של סרט שעשיתי בפסטיבל לסרטים אנרכיסטים שזה כבר נשמע קרוע, ובהמשך הסתבר כלמעלה מכך .רק לדוגמה, מנהל הפסטיבל התאפר כמו דרקולה צילם את עצמו והפך את זה לפוסטר של הפסטיבל , אבל את זה גיליתי רק למחרת , וזה ממילא לא קשור.
אני נוחת בסנט פטסבורג באחת בלילה , באמצע החורף. מינוס מאה מעלות בחוץ ואיש אחד עם השם שלי על שלט מחכה לי בפנים ומתעקש לסחוב לי את התיק לאוטו . שיהיה.
כבר שתיים בלילה ואנחנו בדרך לאמבסדורסקי, שזה השם של המלון שסידרו לי ושלטענת הנהג הוא משהו משהו , או שיותר נכון היה כזה כשהקומוניסטים היו בעניינים אבל עדיין כבודו במקומו מונח . מקומו על אלקסנדר פרוספקט, שזה מסתבר הרחוב הכי מפורסם ברוסיה .
הוא אמר לי שאפילו השטן ממוסקבה מסתובב שם חופשי , למרות שזה לא נישמע לי הגיוני כי הרי הוא ממוסקבה או שככה לפחות ניתן לשער מהשם , מה גם שקראתי את הספר ,אך מאידך גיסא לא הבנתי כלום .
לא מהספר ולא ממה שהוא אמר .
ירד עוד קצת שלג , נהיה עוד יותר לילה וכבר אפשר היה לנחש שאוטוטו אנחנו שם .
פתאום הוא עצר והצביע לעבר רחובון צדדי די דומה לשאר והסביר בהתרגשות עילגת כי כאן נרצח פושקין הגדול בכבודו ובעצמו . יותר נכון מת בדו קרב . על בחורה איך לא ?
זה היה מזמן , וגם כן לפנות בקר. פושקין הגיע לדו קרב שיכור רצח כיאה למשורר במעמדו, בקושי ידע לאן להסתכל . עכשיו היריב שלו, שהוא דרך אגב היה היזם של האירוע , בכלל לא ממש תכנן להרוג אותו למה שהוא שנא אותו ואהב אותה גם יחד כמו שרק רוסים יכולים . רק מה , הוא היה כזה שיכור שבפוקס יצא שהוא ירה לו בול בפוני.
פושקין מת טיק טק . איזה בזבוז . כזה משורר גדול .
האמת, בחיים שלי לא קראתי מילה שהוא כתב ופייר , מסופקני אם הנהג \ מדריך שלי קרא , הבין ? אהב ? או סתם סיפר לי את כל זה בשביל הטיפ.
מה זה משנה בעצם ? את הנהג אני כבר לא אפגוש יותר , וגם טיפ לא היה לי בשבילו. לא מהקמצנות רק מהעובדה שהיו לי רק 60 פאונדים אנגלים בשטרות של 20 שזה גם מוטיב מקדם וגם נראה לי קצת הרבה לתת כטיפ .
הגענו לאמבסדורסקי הוטל . נפרדנו כידידים . נכנסתי .
זה לא היה המלון הכי מפואר שראיתי אבל בטוח הכי ארוך - בלוק של לפחות חצי קילומטר כמו שרק קומוניסטים יודעים להפיק . הגברת בקבלה הייתה נחמדה ושלחה אותי לחדר בקומה הרביעית . המעלית מקולקלת אבל לא נעלבתי , לאן כבר יש לי למהר בשלוש בלילה בערב הראשון שלי על אדמת אמא רוסיה ?
בכל קומה ממש ליד המדרגות - בר .
בכל בר בין עשר לחמש עשרה בחורות נאות לסירוגין לבושות בשחור ומשוחחות בפלאפונים .
די ברור מה הם עושות שם רק שלי לקח עוד כמה דקות להבין . בזמן הזה הספקתי להגיע לקומה שלי, לחלוף על הבר, למצוא את החדר שלי, להיכנס , לזרוק את התיק ולהבין שהלילה עוד צעיר . כולה שלוש ובטיסה לא חילקו דרינקים .
בבר חילקו , ועוד איך ! הבנות באקט של סולידריות פילפנו לקולגות מהקומות האחרות ובהתחשב בעובדה שהייתי הקליינט הפוטנציאלי היחידי ברדיוס של קילומטרים התייצבו כולם סביבי.
בשלב הזה כבר קשה היה להתבלבל וגם אני הבנתי מה פה קורה פה , ובהשראת פושקין הגדול הזמנתי את כולן לדרינקים . הייתי מה זה פופולארי גם בלי זה אבל קצת יותר שיכור עם .
התעניינתי אנטרופולוגית , הביאו לי את הדיבור על איך שפעם היו מזכירות באיזה משרד ושזה משעמם והכסף לא משהו. אולי זה חארטה , אולי זה הגלסנוסט , מה אני מבין ? הם לא נראו מבואסות וגם אני לא כל שכן.
מהון להון נהיה חמש בבקר . הגיע הזמן לעשות מעשה . עכשיו אני , עד אז , לא הזדיינתי עם זונה .לא מתוך גאווה אני אומר את זה - להפך , אני חושב שזה בעצם מוכיח שאני די קוקסינל בקטע הזה.
איך זה יכול להיות ? כמעט בן 40 , אז קצת פחות , ובחיים שלי לא הזדיינתי עם זונה !
מה אני ? עז ? מה זה אומר עלי ?
יש לי חבר שתמיד מתחנן שאתלווה אליו לביקורים בבורסה . הוא אומר שזה שוס . אני מאמין אבל איכשהו מתחמק. אפילו הגענו להסדר שאם ירצה השם , הגורל , או המין הנשי ולא יצא לי להזדווג איזה חודש - אני בא איתו אוטומט . מרב הלחץ , אחרי שלוש וחצי שבועות אני מזדיין עם קונפות רק בשביל לא לשבור את המילה . או שלפעמים במקום אני סתם מפקשש בספירה .
חמש בבקר , סנט פטסבורג , העיר שמשוררים דגולים מתו בה בדו קרב על אהבה.
אני מוקף בשלב זה בבערך חמישים בחורות עובדות או ליתר דיוק מחפשות עבודה . זה מה שניקרא 'מצב ברחבה' או כמו שאמר משורר אחר "ואם לא עכשיו אז אימתי ?"
נשאר רק לבחור ואם כל כך הרבה אופציות זה לא היה פשוט , אבל גם לא יותר מדי מסובך . הלכתי על זו שישבה הכי קרוב , גם כי כבר נהיה לנו דיבור , גם הייתה שווה וגם לא נורא מתאמצת שזה תמיד עדיף ( לא רק אצל זונות ).
כמה כמה שאלתי, מאה דולר היא אמרה בלי למצמץ .
ברור שזה מחיר מופקע לתיירים שיכורים ופריירים אבל כזה הייתי אז למה להתכחש ?
חוץ מזה שסוף סוף פעם ראשונה בחיים שלי אני הולך להזדיין עם זונה אז מה אני אתווכח איתה על המחירון ? לא נאה . ואולי בהכי פשוט -וקרמאתי זה מה שהיה לי- 60 פאונד שזה בדיוק 100 דולר , שזה גם מה ניסיתי להסביר לה אבל היא לא השתכנעה .
כנראה שאין הרבה לקוחות אנגלים בסנט פטסבורג או שלה סתם לא יצא , איך שלא יהיה המלצתי לה לברר עם הבוס שאכן אישר את שער החליפין שהצעתי .
נפרדנו לשלום משאר הבנות שדווקא פירגנו וגם , נראה לי , כבר היו מתות לסגור את הבאסטה וללכת לישון , ופסענו יחד לחדרי - בדיוק עשרים מטר .
נכנסנו , עמדנו ככה בפתח ועוד לפני שאני מנסה לנחש איך זה קורה באמת - דפיקות על הדלת .הבוס או שזה רק השוויש שלו בא לגבות - מסתבר שהתשלום מראש -לגיטימי .
נתתי לו את הכסף , בדק. קצת שמח. אמר שלום. מיצינו .
שוב פעם אני והיא והתרגולת .
זה שאני לא זוכר איך קוראים לה ,דרך אגב , לא אומר שאני סקסיסט או סנילי או שגם אם הייתי זוכר זה באמת היה השם שלה . נטאשה - סתם שיהיה.
אני ונטאשה עדיין בפתח , חבל שחבר שלי , ההוא מהבורסה , אף פעם לא נתן לי גם עיצות מקצועיות, מה ואיך התרגולת . מזל שלפחות אחד מאיתנו יודע את רזי המקצוע - נטאשה .
היא שולחת אותי למקלחת . ככה זה . ככה זה ? אולי בסנט פטסבורג . אני מה אכפת לי ?
חרמן ממש לא נהייתי מכל הפרוצדורה , ולהתקלח לא יצא לי כבר איזה יומיים אז אולי זה דווקא רעיון לא רע ?
מה שבטוח , למה שאני גם ערמומי , בפעולת הסחה החבאתי את הארנק והדרכון בין המצעים. קצת פראנואידי אני מודה , לא נורא מחרמן - כבר אמרתי.
המים הסבון המגבות - אין חדש תחת השמש - יצאתי . אפילו אין לי מושג אם לבוש או לא זה בטח לא שינה לה הרבה , למה אז מסתבר, הגיע תורה להתקלח . זכותה לא?
בינתיים אפילו הספקתי לוודא שהארנק והדרכון במקום . אולי אפילו העברתי אותם מקום בשביל הגיוון . אחרי זה נזכרתי איך חבר שלי מהבורסה גרר אותי פעם שהיינו בטיול לוקיישן באמסטרדם לרובע האורות האדומים אפילו שבטוח לא עבר חודש מהפעם האחרונה שלי.
הוא רק רצה שאני אעזור לו לבחור מישהי שווה . ברור שזה סטייתי - מה הוא צריך שאני אמליץ לו את מי שווה לו לזיין ? מצד שני מה אני הולך איתו ?
יצא שהוא בחר שתיים , כוסיות מטורפות מצ'כוסלובקיה שלטענתו שיתפו גם את הכלב !
אני בינתיים עישנתי עוד ג'וינט בחוץ והשקפתי ככה אנטרופולוגי.
מהון להון גם נטאשה גמרה להתקלח . וכמו שהיה אומר אג'ם אמרו -הנזיר הבודהיסטי האהוב עלי - NOW IS THE KNOWING
אני מה זה לא חרמן, אבל מספיק שיכור לא לשים לב . היא דווקא בסדר , מתפקדת. סטריפטיזים , חזיות מתחרה , כל הקאקמאיקה , אבל עוד לפני שלא קרה כלום - עוד פעם דפיקות בדלת. עוד פעם הבוס או השוויש . יש בעיה , הוא לא מצליח להחליף את הפאונדים ברובלים !
איך יצליח ?
שש בבקר , סנט פטסבורג , מינוס מאה מעלות בחוץ ?
למה בעצם שלא יחכה עד הבקר ? מה הלחץ ?
זה לא שבבר מחכים עשרות פציינטים פוטנציאלים ורק אני מעכב להם את נטאשה .
מה הוא רוצה בעצם ? הוא בעניין של לבטל !
מה אתה גנוב ? חשבתי אבל מובן שלא אמרתי - מה אני צריך להסתבך עם סרסור מתנדנד שכמוהו ?
נטאשה לבושה ומחוץ לדלת ברגע, 60 הפאונדים האומללים חוזרים אלי שוב .
נתנה לי נשיקה בלחי שזה גם היה הכי אינטימי שלנו , וגם קצת מרגש - בכל זאת העברנו איזה תקופה ביחד.
ואז הם הלכו ונשארתי לבד .
האמת מזל . גם , כמו שכבר ציינתי הייתי מה זה לא חרמן . וגם , יצא לי אנקדוטה מכל זה , ואפילו ששים פאונד.
אבל מוסר השכל ?
או אפילו סתם להבין מה בדיוק קרה שם או למה ?
עברו עוד איזה שנתיים מאז . לחבר שלי מהבורסה יש חברה והוא כבר לא משתמש.
אני על אחת כמה וכמה . אולי שאהיה ממש זקן ודוחה . בינתיים אני מסתדר .
מה שכן, סנט פטסבורג היא למרות הכל - העיר הכי פסיכודאלית שהייתי בה.
(אולי חוץ מתל אביב)
אין , אין על הרוסים.